News in myfund.pl ![]() Information about new features of myfund.pl. No new posts. Nowe wersje aplikacji mobilnych 2023-01-11 (2026-06-04 12:07:13) Cześć, Plan jest taki, żeby w tym roku odpalić projekt wdrożenia całkowicie nowych wersji aplikac... Nowe wersje aplikacji mobilnych 2023-01-11 (2026-06-04 11:47:18) Hej, Czy planowany jest może jakiś update aplikacji mobilnej na iOS? Te widgety byłyby super. Po... Import operacji Forex/CFD (2026-05-31 08:55:05) Cześć, Dodałem poprawne rozpoznawanie tych walorów w module importu Forex/CFD. Pozdrawiam, Da... Import operacji Forex/CFD (2026-05-30 23:25:49) Cześć, Byłaby możliwość dodania CFD: Cattle, Decentraland? Byłbym wdzięczny Pozdrawiam, Adam ... Odsetki od obligacji (2026-05-26 22:29:31) ... | ||
13 wpisów, 5 uczestników | Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku |
| 2026-05-29 22:27 58 wpisów 10 dni temu | Witam, jeśli już było to proszę o podpięcie wątku. XTB właśnie wprowadza możliwość zamknięcia wskazanej przez Klienta pozycji niezależnie od czasu jej otwarcia. W takim przypadku może nie mieć zastosowania - zasada FIFO. W związku z tym chciałem podpytać czy MyFund pracuje nad techniczną możliwością takiej właśnie sprzedaży walorów? Odnośnie kwesti podatkowych to znalazłem taką informację: art. 24 ust. 10 ustawy o PIT. Kluczowy przepis: „Jeżeli podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych po różnych cenach i nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych, przy ustalaniu dochodu z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej.” Więcej info: https://stooq.pl/n/?f=1761864 Pozdrawiam Załącznik: ![]() | |
| 2026-05-30 00:45 12732 wpisy 10 dni temu | Witaj, Tak, znam już ten temat, ale na forum jeszcze nie był podnoszony. No to będzie „wesoło”… bo z punktu widzenia podatkowego de facto nic nie może zmienić – wyliczenie podstawy opodatkowania (kosztu nabycia) zgodnie z polskim prawem będzie musiało się opierać o FIFO. Już widzę reklamacje typu „Sprzedałem akcje ze stratą, a mam zysk i podatek do zapłacenia”. Nie wiem na 100% jak to wygląda z puntu widzenia prawa. Zwróć jednak uwag na to, że momentem powstania zobowiązania podatkowego jest odpowiedni zapis w KDPW co następuje dwa dni po zawarciu transakcji w systemie transakcyjnym brokera (wówczas z punktu widzenia prawnego przestajesz być właścicielem sprzedanych akcji). Z puntu widzenia tego rejestru (KDPW) "nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych" a co za tym idzie powinno się zastosować metodę FIFO. Do końca roku i rozliczenia podatku jeszcze ponad pół roku - może pojawią się jakieś analizy wykonane przez osoby kompetentne w temacie prawa podatkowego. Ale dziękuję za informację – pomyślę czy coś z tym zrobić. Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-05-30 03:24 14 wpisów 10 dni temu | Ludzie w internetach często przywołują poniższą indywidualną interpretację jako uzasadnienie poprawności. Co prawda dotyczy akurat ETF i brokera zagranicznego ale KIS wskazuje w interpretacji jako poprawne rozliczenie w oparciu o loty, a nie fifo. Ba interpretacja KIS wskazuje wręcz, że "zasada FIFO nie powinna być stosowana w tych sytuacjach, gdy będzie Pan potrafił do pakietu sprzedawanych papierów wartościowych (jednostek uczestnictwa w ETF) przypisać rzeczywisty koszt nabycia tychże papierów wartościowych" https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000007524948,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-13-lutego-2026-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0112-KDIL2-1-4011-929-2025-1-TR.html | |
| 2026-05-30 09:01 12732 wpisy 10 dni temu | Muszę sprawdzić jak to rozwiązanie dokładnie działa. Np. czy kupując 100 akcji za 30 PLN i potem 50 akcji za 40 PLN można sprzedać 80 akcji, ale np. 40 tych kupionych za 30 PLN i 40 tych kupionych za 40 PLN? Czy to będę dwie różne operacje sprzedaży? Jak to będzie wyglądało w pliku z historią operacji? Czy będzie informacja o powiązaniu operacji kupna i sprzedaży - bez takiej informacji de facto nie będzie możliwy import operacji z uwzględnieniem tego nowego mechanizmu. No i czy na koniec urzędy skarbowe będą akceptowały taki sposób rozliczania podatku. Wszelkie wskazówki z Waszej strony są mile widziane. Damian | |
| 2026-05-30 14:36 14 wpisów 10 dni temu | Z tego co rozumiem z funkcjonalności aplikacji w xtb i tej interpretacji to wchodzi w grę tylko sprzedaż całych pakietów (lotów) lub na sztuki. Identyfikacja ceny jest wg pakietu (lotu). Więc w podanym przykładzie na sprzedaż możesz wybrać pakiet 50 szt. za 40 + kolejnych 30 już wg FIFO. Jeżeli sprzedając nie wybierzesz pakietu 50 tylko od razu dasz (wpiszesz) do sprzedaży 80 szt. to całość będzie FIFO. Prawa ułamkowe pewnie będą bardziej problematyczne, tam utrudnieniem będzie z pewnością kwestia ewentualnego scalania do pełnej jednostki. Na razie nie sprzedawałem, więc nie potwierdzę na 100% ani nie zweryfikuję w historii. | |
| 2026-05-30 16:31 125 wpisów 10 dni temu | Zobaczymy jak to się rozwinie. Pamiętacie, jak kilka lat temu, XTB przestało wystawiać PIT-8C dla transakcji z giełd zagranicznych? Później się z tego wycofali. | |
| 2026-05-30 22:42 12 wpisów 9 dni temu | Też jestem ciekawy jak to się rozwinie bo to taki troszkę gamechanger. | |
| 2026-05-31 12:05 58 wpisów 9 dni temu | Witaj Damian, dzięki za info i podjęcie wyzwania ;) No i zgadza się, jest jeszcze sporo czasu do końca roku. Z tego co wyczytałem to obecnie taka opcja sprzedaży będzie możliwa tylko w aplikacji moblilnej, brak w xStation. Wg mnie dopóki nie będzie możliwości takiej sprzedaży z xStation dopóty nie będzie exportu i możliwości importu. Tymczasem, jako techniczne obejście "problemu" w MyFund, mogę chyba tylko zastosować rozbicie kupionych walorów na osobne konta i sprzedaż w taki sposób. A może jest jakieś inne rozwiązanie? Pozdrawiam | |
| 2026-05-31 12:47 12732 wpisy 9 dni temu | Tak, użycie różnych kont inwestycyjnych jest tymczasowym rozwiązaniem - ale tak można tylko ręcznie to zrobić. Obawiam się, że w pliku z historią operacji z XTB nie będzie tej informacji - ale zobaczymy. Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-06-01 14:50 12732 wpisy 8 dni temu | Cześć, Na razie wdrożyłem tylko zamykanie otwartej pozycji. Nie skutkuje to na razie żadnymi zmianami w obliczeniach. Samo zamknięcie otwartej pozycji działa i będzie potem użyte w obliczeniach. Żeby zamknąć otwartą pozycję, trzeba wejść w historię operacji i kliknąć ikonkę "Z". Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-06-03 09:47 12732 wpisy 6 dni temu | Cześć, Zamknięcie pozycji "poza FIFO" jest uwzględnione w: - średniej cenie zakupów widoku składu portfela, - tabelce z operacjami kupna składającą się na średnią cenę zakupu (pop-up pojawiający się po najechaniu myszką na wartość średniej ceny zakupu), - w zamkniętych inwestycjach, - w obliczaniu podatku. Dajcie znać jak zauważycie jakieś błędy. Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-06-08 21:11 58 wpisów 8 godzin temu | Hej, dzięki za wdrożenie! Będzie trzeba przetestować. Pytanie do użytkowników - ktoś z forum już testował? Ta ikonka "Z" w historii operacji to zawsze tam była, czy to pojawiło się na potrzeby sprzedaży poza FIFO? Pytam, bo nie zamykałem pozycji wcześniej z histori operacji. Pozdrawiam. | |
| 2026-06-08 21:14 12732 wpisy 8 godzin temu | Cześć, Ikonka "Z" pojawiła się kilka dni temu po wprowadzeniu przez XTB możliwości zamykania dowolnej pozycji. Na razie nie mam zgłoszeń dotyczących problemów z działaniem tej funkcjonalności. Damian | |