New posts in the forum
myfund.pl user forum
There are no new forum posts.


Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (BCHN.L) błędna cena (2026-06-22 10:42:59)
  Dzięki, teraz jest OK, pozdrawiam....

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (BCHN.L) błędna cena (2026-06-22 10:36:05)
  Witaj,


To problem u dostawcy danych - chyba tylko dla walorów notowanych w Londynie w USD.


Na ...

Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF (BCHN.L) błędna cena (2026-06-22 10:20:35)
  Poprzednia cena $198.42, teraz pokazuje ponad $15000, ale niestety to nieprawda.

Szkoda, bo ładny z...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 10:19:11)
  Dodaj taką opcję dla PRO, żeby czasem pokazywało mocno zawyżone zyski. Fajny zastrzyk dopaminy na po...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 10:09:00)
  już naprawione;P...

Możliwość wyłączenia operacji typu _zmiejszenie/dopłata do depozytu kontraktu_ (2026-06-22 10:05:06)
  Witaj,


Trzeba dodać samemu.

Chyba, że masz rachunek w Bossa to można zaimportować z <b>men...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 10:02:50)
  u mnie 3.5 bańki było xD...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:52:55)
  Przez chwilę człowiek się poczuł milionerem ;)

...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:51:22)
  Nagle wzrosła cena jednostkowa CNDX . Prosze o weryfikację. Cena aktualna ??? 491 345.90 PLN...

Błędna wycena waloru (2026-06-22 09:47:18)
  Cześć,


To problem u dostawcy danych - chyba tylko dla walorów notowanych w Londynie w USD.


Na ...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:46:19)
  Cześć,


To problem u dostawcy danych - chyba tylko dla walorów notowanych w Londynie w USD.


Na ...

Błędna wycena waloru (2026-06-22 09:46:05)
  Kolejny: HEAL.L...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:43:08)
  ciekawe czy jakby sprzedać nasdaqa dziś to czy te pieniądze zostałby na kontach ludzi czy kazaliby z...

Możliwość wyłączenia operacji typu _zmiejszenie/dopłata do depozytu kontraktu_ (2026-06-22 09:41:19)
  Pozwolę sobie otworzyć wątek kontraktów - widzę, że kontrakty same nie "rozliczają" się po...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:40:34)
  OMG wlansie mam zysk 1180% !!

tez na MSCI ACWI ;)...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:35:54)
   iShares MSCI ACWI UCITS ETF USD (Acc) (ISAC.L) te ma cene z kosmosu

...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:22:08)
  Czyli muszę zwrócić ten jacht?...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:19:59)
  Niestety już w normie ale krócej byłem milionerem niż Trzaskowski prezydentem… ...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:17:32)
  > w rzeczywistości dziś ~+0,25%

Brutalnie miażdżysz marzenia :D :D ...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:17:28)
  U mnie to samo, aż nie mogę uwierzyć, że obudziłem się milionerem :)...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:17:01)
  szkoda że nie w "realu" :)...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:16:12)
  Poczekaj na aktualizację ceny, w rzeczywistości dziś ~+0,25%...

CNDX.L - nieprawidłowa cena (2026-06-22 09:15:17)
  Nagle wzrosła cena jednostkowa CNDX . Prosze o weryfikację. Cena aktualna ??? 491 345.90 PLN...

Błędna wycena waloru (2026-06-22 09:14:35)
  cndx.l i iuit.l rowniez. ...

Błędna wycena waloru (2026-06-22 09:11:27)
  podobnie dla msci acwi...

News in myfund.pl
Information about new features of myfund.pl.
No new posts.


PPK (2026-06-19 09:55:17)
  Racja, zrobiłem to przez import transakcja zamiast import operacji PPK.


Dzięki za odp!...

PPK (2026-06-19 09:52:39)
  Sprawdziłem to przed chwilą i ten problem u mnie nie wystąpił.

Może wcześniej inaczej zaimportowałe...

PPK (2026-06-19 09:40:30)
  Odświeżam temat!


Jak zaimportować nowe wpłaty z PPK w inPZU (tak aby nie wpisywać ich ręcznie), ...

XTB - możliwość zamykania dowolnej operacji kupna - podsumowanie zmian (2026-06-17 20:24:13)
  Dzięki Damian. Robisz świetną robotę.

Pozdrawiam...

Import operacji - nie wybrano pliku / Błąd (2026-06-17 13:18:34)
  Chyba coś XTB zmieniło (albo mają problem) w generowaniu pliku.

Nie wiem dlaczego, ale czasami w pl...

Forum Rozliczanie operacji na walutach

8 wpisów, 3 uczestników

Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku

2024-07-08 23:58
714 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Uświadomiłem sobie, że błędnie rozliczałem transakcje walutowe.

Załóżmy, że wpłacam 10 000 PLN i za tę kwotę kupuję 2 000 USD po kursie 3,5 PLN/USD, co oznacza wydatek 7 000 PLN.
Do tej pory zapisywałem wpłatę 10 000 PLN na konto PLN, a potem przekazywałem 2 000 PLN na konto USD.
Ale teraz, gdy na przykład po 6 miesiącach wymienię USD na PLN i wykonam transfer w przeciwnym kierunku, nie rozliczam z tego tytułu ani zysków, ani strat.

Jak należy prawidłowo rejestrować takie operacje w myfund?
 
2024-07-09 07:46
713 dni temu
myfund.pl
12832 wpisy
Może napiszę Ci jak to działa w myfund.pl

1. Wpłacasz 10 0000 PLN
2. Przelewasz na konto w USD 2000 (pobierając z konta 7000 PLN).
Od tego momentu zysk portfela w PLN będzie się zmieniał wraz ze zmianą wartości tych 2000 USD po przeliczeniu na PLN po kursie NBP

3. Po 6 miesiącach przelewasz te 2000 na konto w PLN (tak rozumiem), ale w wysokości np. 7500 PLN.
Zysk portfela będzie teraz wynosił 500 PLN bo będzie różnicą pomiędzy aktualną wartością w PLN (10500) i wartością początkową w PLN (10000)

Damian
 
2024-07-09 07:53
713 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Tylko, że wtedy to nie jest uwzględnione w narzędziu dostępny pod Portfel->Podatek->Oblicz podatek -szczegóły.

Cała zagwozdka wzięła się z tego, że otrzymałem telefon z US. Okazuje się, że broker IBKR wysłał do naszego US podsumowanie roku 2020 i z tego co widzę to tam również umieścili jedną operację wymiany USD na PLN. Na raporcie jest tylko przychód. Ja w zeznaniu podatkowym powinienem wyliczyć zysk/stratę z tej operacji. Pewnie zgodnie z zasadą FIFO. Teraz po czasie nie wiem, czy uda mi się odtworzyć średnią cenę.

Czy jest jakaś możliwość, aby w przyszłości jakoś zapisywać takie operacje i aby było to uwzględnione w wyliczeniu podatku?
 
2024-07-09 08:06
713 dni temu
myfund.pl
12832 wpisy
Rzeczywiście tego typu przychody powinno się rozliczyć - ale chyba mało kto to robi.

Musiałbym dodać dedykowane narzędzie do tego.
Sytuacja robi się skomplikowana gdy pomiędzy punktem 2 i 3 powyżej dokonałbyś kupna i sprzedaży waloru w USD.

Bo od daty kupna do daty sprzedaży zysk/strata na zmianie kursu jest rozliczona w ramach kupna/sprzedaży tego waloru. Czyli pewnie trzeba by wartość kupna w USD potraktować jako sprzedaż waluty, a wartość sprzedaży w USD ponownie jako kupno waluty.
Robi się skomplikowanie.

Damian
 
2024-07-09 14:04
713 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Wydaje mi się, że przeliczanie zysku z wymiany walut musiałoby odbywać się tylko podczas rzeczywistej wymiany walut.

Wpłacam PLN, kupuję USD, kupuję akcje, sprzedaję akcje. Cały czas mam USD. Obliczyłem zysk/stratę z operacji na akcjach i dalej trzymam USD. Dopiero przy wymianie na PLN wyliczam zysk/stratę uzyskaną na handlu walutami.
 
2024-07-09 14:13
713 dni temu
myfund.pl
12832 wpisy
Zgadzam się, ale trzeba chyba "wyłączyć" okres, w którym miałeś akcje bo przecież za ten okres podatek płacisz od zysku w PLN a zysk obliczasz z uwzględnieniem kursów w dniu kupna i sprzedaży.

Skrajny przypadek:
1. Kupujesz USD przy kursie 4.0000
2. W tym samym dniu kupujesz za całość akcje AAPL
3. Po roku sprzedajesz akcje AAPL po tej samej cenie w USD ale przy kursie 4.5000
4. Wyliczasz podatek z obrotu akcjami i wychodzi Ci 0.5 PLN na każdym USD. Od tego płacisz podatek.
5. W tym samym dniu zamieniasz USD na PLN - po kursie 4.5

Jeżeli teraz obliczysz jaki miałeś zysk z USD to wyjdzie, że zarobiłeś 0.5 PLN na każdym dolarze, ale od tego podatek już zapłaciłeś rozliczając sprzedaż akcji.

Damian
 
2024-07-09 16:16
713 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Masz rację. Jestem już głupi jak to powinno być liczone. Chyba trzeba by osobno liczyć dla USD kupionych i nie zainwestowanych w akcje.

No cóż na razie mam nadzieję, że nie pójdę siedzieć, i od tej pory będę uważał z wymianą na PLN :)
 
2024-07-09 16:34
713 dni temu
Jozef99
216 wpisów
Dzięki za info, że IBKR takie klocki nam wrzuca, nadgorliwcy.
Kto by przecież waluty rozliczał :) Chyba trzeba w (e-)kantorach zacząć to robić (choć wtedy mamy duże koszty SWIFT do/z IBKR).
 
Odpowiadać do tematów na forum mogą tylko zarejestrowani użytkownicy myfund.pl