New posts in the forum
myfund.pl user forum
There are no new forum posts.


Formatka dodawania waloru - informacja o tym że jest już w bazie (2026-06-26 12:02:32)
  Zdarza się, że próbuję dodać jakiś walor, ale podczas próby dodania okazuje się, że jest on już w ba...

Wkład vs Wartość - Wykres (2026-06-26 10:26:44)
  Wielkie Dzięki....

Strategia SR - miejsce w poprzednim rankingu (2026-06-26 08:19:18)
  „Nie miała miejsca w poprzednim rankingu” znaczy: dla daty sprzed ok. miesiąca spółka nie weszła do ...

Alerty dla Strategii SR (2026-06-26 08:00:15)
  Zapiszę w rzeczach do zrobienia ale na razie z niskim priorytetem.


Damian

...

Wkład vs Wartość - Wykres (2026-06-26 07:25:07)
  Witaj,


to narzędzie dostępne jest z <b>menu->Portfel->Wykresy w czasie</b>, ale...

Wkład vs Wartość - Wykres (2026-06-26 06:40:52)
  Czy taki wykres jest dostępny? Jeśli jest dostępny, co może być powodem że nią mam tej opcji?...

Invesco Physical Gold ETC (SGLP.L) - Prośba o poprawę kursów (2026-06-26 03:59:06)
  Dzięki !...

Invesco Physical Gold ETC (SGLP.L) - Prośba o poprawę kursów (2026-06-25 22:59:51)
  Cześć,


Poprawiłem te zerowe wyceny dla tego waloru.


Dziękuję za zgłoszenie problemu!


Pozdra...

Invesco Physical Gold ETC (SGLP.L) - Prośba o poprawę kursów (2026-06-25 22:29:30)
  Cześć,

zerkniecie na SGLP.L ? Pod koniec kwietnia i środek maja są jakieś dziury w kursach. Z góry...

Wypłata z PPK na wkład własny (2026-06-25 21:47:36)
  Cześć,


Ja bym to zrobił tak:

1. Dodaj sprzedaż jednostek z datą i ceną, którą znasz (możesz dla ...

Wypłata z PPK na wkład własny (2026-06-25 21:32:04)
  Cześć Damian,


Mam pytania odnośnie wypłaty z PPK na wpłat własny:

1. Zostały umożone wszystkie j...

Banki po złotych latach. Czy w 2026 r. zostało jeszcze paliwo do wzrostu wycen? [Analiza] (2026-06-25 20:44:22)
  Cześć,



Na sii.org.pl pojawiła się analiza Banki po złotych latach. Czy w 2026 r. zostało ...

Błąd kursu SK hynix Inc. (HY9H.F) (2026-06-25 20:19:47)
  Witaj,


kurs bieżący był prawidłowy. Błąd był związany z tym, że wartość odniesienia, czyli kurs z...

Błąd kursu SK hynix Inc. (HY9H.F) (2026-06-25 18:41:21)
  Zaimportowałem portfel z XTB. W XTB mam ticker HY9H.DE, SK Hynix Inc - GDR, zaś po imporcie do MyFun...

Strategia SR - miejsce w poprzednim rankingu (2026-06-25 17:37:53)
  Super, dzięki.


Zerknij jeszcze na zdjęcie, bo zdaje się, że MDI oraz CLD źle się wyświetlają. CLD...

Alerty dla Strategii SR (2026-06-25 17:28:43)
  Tak, rozumiem założenia strategii. To że Lowry proponował rebalancing miesięczny, nie oznacza, że ni...

Jedno konto w wielu portfelach (2026-06-25 15:58:16)
  Jest taka analiza dostępna z <b>menu->Portfel->Wykresu w czasie->Udział kont inwestyc...

Jedno konto w wielu portfelach (2026-06-25 15:35:38)
  Dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem trochę głębiej i wygląda, że nawet dla zwykłego portfela (nie grupo...

Jedno konto w wielu portfelach (2026-06-25 14:09:27)
  Dzień dobry,


Dodaj portfel grupowy z <b>menu->Zarządzanie portfelami->Portfele grupow...

Alerty dla Strategii SR (2026-06-25 14:08:25)
  Nie robiłem tego, bo w założeniach tej strategii nie jest generowanie sygnałów kupna/sprzedaży.

Zał...

Strategia SR - miejsce w poprzednim rankingu (2026-06-25 14:05:35)
  Zrobione....

Nowa opcja w wykresie _Dywidendy w czasie_ (2026-06-25 14:01:51)
  Cześć,


Zrobione. Opcja nazwy się "Stosunek wartości wypłaconych dywidend do średniej wartośc...

Jedno konto w wielu portfelach (2026-06-25 14:01:37)
  Założyłem osobne portfele dla siebie i dla dzieci. Część naszych pieniędzy jest na moim Rachunku rej...

Strategia SR - miejsce w poprzednim rankingu (2026-06-25 12:26:44)
  Super :)


A czy dałoby się, żeby oś Y się skalowała po odklikaniu (skreśleniu) wybranych spółek? T...

Alerty dla Strategii SR (2026-06-25 12:15:00)
  Nie do końca rozumiem jak działają alerty dla strategii. Niby mogę ustawić alerty (Strategie/Lista s...

News in myfund.pl
Information about new features of myfund.pl.
No new posts.


Typy wpłat i wypłat (2026-06-24 10:30:25)
  Cześć,


dałem narzędzia, o które prosiłeś.

Znajdziesz je w <b>menu->Portfel->Narzędzi...

PPK (2026-06-24 09:24:18)
  Dzień dobry,


Napisz, jakie to PPK - rzeczywiście część serwisów PPK nie udostępnia możliwości eks...

PPK (2026-06-24 09:20:23)
  Dzień dobry,


Wiecie może czy można zrobić eksport danych z moje PPK (portalu) bo nie widzę tam ża...

PPK (2026-06-19 09:55:17)
  Racja, zrobiłem to przez import transakcja zamiast import operacji PPK.


Dzięki za odp!...

PPK (2026-06-19 09:52:39)
  Sprawdziłem to przed chwilą i ten problem u mnie nie wystąpił.

Może wcześniej inaczej zaimportowałe...

Forum Rozliczanie operacji na walutach

8 wpisów, 3 uczestników

Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku

2024-07-08 23:58
718 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Uświadomiłem sobie, że błędnie rozliczałem transakcje walutowe.

Załóżmy, że wpłacam 10 000 PLN i za tę kwotę kupuję 2 000 USD po kursie 3,5 PLN/USD, co oznacza wydatek 7 000 PLN.
Do tej pory zapisywałem wpłatę 10 000 PLN na konto PLN, a potem przekazywałem 2 000 PLN na konto USD.
Ale teraz, gdy na przykład po 6 miesiącach wymienię USD na PLN i wykonam transfer w przeciwnym kierunku, nie rozliczam z tego tytułu ani zysków, ani strat.

Jak należy prawidłowo rejestrować takie operacje w myfund?
 
2024-07-09 07:46
717 dni temu
myfund.pl
12864 wpisy
Może napiszę Ci jak to działa w myfund.pl

1. Wpłacasz 10 0000 PLN
2. Przelewasz na konto w USD 2000 (pobierając z konta 7000 PLN).
Od tego momentu zysk portfela w PLN będzie się zmieniał wraz ze zmianą wartości tych 2000 USD po przeliczeniu na PLN po kursie NBP

3. Po 6 miesiącach przelewasz te 2000 na konto w PLN (tak rozumiem), ale w wysokości np. 7500 PLN.
Zysk portfela będzie teraz wynosił 500 PLN bo będzie różnicą pomiędzy aktualną wartością w PLN (10500) i wartością początkową w PLN (10000)

Damian
 
2024-07-09 07:53
717 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Tylko, że wtedy to nie jest uwzględnione w narzędziu dostępny pod Portfel->Podatek->Oblicz podatek -szczegóły.

Cała zagwozdka wzięła się z tego, że otrzymałem telefon z US. Okazuje się, że broker IBKR wysłał do naszego US podsumowanie roku 2020 i z tego co widzę to tam również umieścili jedną operację wymiany USD na PLN. Na raporcie jest tylko przychód. Ja w zeznaniu podatkowym powinienem wyliczyć zysk/stratę z tej operacji. Pewnie zgodnie z zasadą FIFO. Teraz po czasie nie wiem, czy uda mi się odtworzyć średnią cenę.

Czy jest jakaś możliwość, aby w przyszłości jakoś zapisywać takie operacje i aby było to uwzględnione w wyliczeniu podatku?
 
2024-07-09 08:06
717 dni temu
myfund.pl
12864 wpisy
Rzeczywiście tego typu przychody powinno się rozliczyć - ale chyba mało kto to robi.

Musiałbym dodać dedykowane narzędzie do tego.
Sytuacja robi się skomplikowana gdy pomiędzy punktem 2 i 3 powyżej dokonałbyś kupna i sprzedaży waloru w USD.

Bo od daty kupna do daty sprzedaży zysk/strata na zmianie kursu jest rozliczona w ramach kupna/sprzedaży tego waloru. Czyli pewnie trzeba by wartość kupna w USD potraktować jako sprzedaż waluty, a wartość sprzedaży w USD ponownie jako kupno waluty.
Robi się skomplikowanie.

Damian
 
2024-07-09 14:04
717 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Wydaje mi się, że przeliczanie zysku z wymiany walut musiałoby odbywać się tylko podczas rzeczywistej wymiany walut.

Wpłacam PLN, kupuję USD, kupuję akcje, sprzedaję akcje. Cały czas mam USD. Obliczyłem zysk/stratę z operacji na akcjach i dalej trzymam USD. Dopiero przy wymianie na PLN wyliczam zysk/stratę uzyskaną na handlu walutami.
 
2024-07-09 14:13
717 dni temu
myfund.pl
12864 wpisy
Zgadzam się, ale trzeba chyba "wyłączyć" okres, w którym miałeś akcje bo przecież za ten okres podatek płacisz od zysku w PLN a zysk obliczasz z uwzględnieniem kursów w dniu kupna i sprzedaży.

Skrajny przypadek:
1. Kupujesz USD przy kursie 4.0000
2. W tym samym dniu kupujesz za całość akcje AAPL
3. Po roku sprzedajesz akcje AAPL po tej samej cenie w USD ale przy kursie 4.5000
4. Wyliczasz podatek z obrotu akcjami i wychodzi Ci 0.5 PLN na każdym USD. Od tego płacisz podatek.
5. W tym samym dniu zamieniasz USD na PLN - po kursie 4.5

Jeżeli teraz obliczysz jaki miałeś zysk z USD to wyjdzie, że zarobiłeś 0.5 PLN na każdym dolarze, ale od tego podatek już zapłaciłeś rozliczając sprzedaż akcji.

Damian
 
2024-07-09 16:16
717 dni temu
PeriMCS
230 wpisów
Masz rację. Jestem już głupi jak to powinno być liczone. Chyba trzeba by osobno liczyć dla USD kupionych i nie zainwestowanych w akcje.

No cóż na razie mam nadzieję, że nie pójdę siedzieć, i od tej pory będę uważał z wymianą na PLN :)
 
2024-07-09 16:34
717 dni temu
Jozef99
216 wpisów
Dzięki za info, że IBKR takie klocki nam wrzuca, nadgorliwcy.
Kto by przecież waluty rozliczał :) Chyba trzeba w (e-)kantorach zacząć to robić (choć wtedy mamy duże koszty SWIFT do/z IBKR).
 
Odpowiadać do tematów na forum mogą tylko zarejestrowani użytkownicy myfund.pl