Ustawienia menu - klik w logo (2026-06-24 11:20:02)
Ustawienia menu - klik w logo (2026-06-24 11:17:53)News in myfund.pl ![]() Information about new features of myfund.pl. No new posts. Typy wpłat i wypłat (2026-06-24 10:30:25) Cześć, dałem narzędzia, o które prosiłeś. Znajdziesz je w <b>menu->Portfel->Narzędzi... PPK (2026-06-24 09:24:18) Dzień dobry, Napisz, jakie to PPK - rzeczywiście część serwisów PPK nie udostępnia możliwości eks... PPK (2026-06-24 09:20:23) Dzień dobry, Wiecie może czy można zrobić eksport danych z moje PPK (portalu) bo nie widzę tam ża... PPK (2026-06-19 09:55:17) Racja, zrobiłem to przez import transakcja zamiast import operacji PPK. Dzięki za odp!... PPK (2026-06-19 09:52:39) Sprawdziłem to przed chwilą i ten problem u mnie nie wystąpił. Może wcześniej inaczej zaimportowałe... | ||
16 wpisów, 6 uczestników | Powiadamiaj na e-mail o nowych postach w tym wątku |
| 2026-05-29 22:27 58 wpisów 26 dni temu | Witam, jeśli już było to proszę o podpięcie wątku. XTB właśnie wprowadza możliwość zamknięcia wskazanej przez Klienta pozycji niezależnie od czasu jej otwarcia. W takim przypadku może nie mieć zastosowania - zasada FIFO. W związku z tym chciałem podpytać czy MyFund pracuje nad techniczną możliwością takiej właśnie sprzedaży walorów? Odnośnie kwesti podatkowych to znalazłem taką informację: art. 24 ust. 10 ustawy o PIT. Kluczowy przepis: „Jeżeli podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych po różnych cenach i nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych, przy ustalaniu dochodu z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej.” Więcej info: https://stooq.pl/n/?f=1761864 Pozdrawiam Załącznik: ![]() | |
| 2026-05-30 00:45 12846 wpisów 25 dni temu | Witaj, Tak, znam już ten temat, ale na forum jeszcze nie był podnoszony. No to będzie „wesoło”… bo z punktu widzenia podatkowego de facto nic nie może zmienić – wyliczenie podstawy opodatkowania (kosztu nabycia) zgodnie z polskim prawem będzie musiało się opierać o FIFO. Już widzę reklamacje typu „Sprzedałem akcje ze stratą, a mam zysk i podatek do zapłacenia”. Nie wiem na 100% jak to wygląda z puntu widzenia prawa. Zwróć jednak uwag na to, że momentem powstania zobowiązania podatkowego jest odpowiedni zapis w KDPW co następuje dwa dni po zawarciu transakcji w systemie transakcyjnym brokera (wówczas z punktu widzenia prawnego przestajesz być właścicielem sprzedanych akcji). Z puntu widzenia tego rejestru (KDPW) "nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów wartościowych" a co za tym idzie powinno się zastosować metodę FIFO. Do końca roku i rozliczenia podatku jeszcze ponad pół roku - może pojawią się jakieś analizy wykonane przez osoby kompetentne w temacie prawa podatkowego. Ale dziękuję za informację – pomyślę czy coś z tym zrobić. Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-05-30 03:24 26 wpisów 25 dni temu | Ludzie w internetach często przywołują poniższą indywidualną interpretację jako uzasadnienie poprawności. Co prawda dotyczy akurat ETF i brokera zagranicznego ale KIS wskazuje w interpretacji jako poprawne rozliczenie w oparciu o loty, a nie fifo. Ba interpretacja KIS wskazuje wręcz, że "zasada FIFO nie powinna być stosowana w tych sytuacjach, gdy będzie Pan potrafił do pakietu sprzedawanych papierów wartościowych (jednostek uczestnictwa w ETF) przypisać rzeczywisty koszt nabycia tychże papierów wartościowych" https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000007524948,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-13-lutego-2026-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0112-KDIL2-1-4011-929-2025-1-TR.html | |
| 2026-05-30 09:01 12846 wpisów 25 dni temu | Muszę sprawdzić jak to rozwiązanie dokładnie działa. Np. czy kupując 100 akcji za 30 PLN i potem 50 akcji za 40 PLN można sprzedać 80 akcji, ale np. 40 tych kupionych za 30 PLN i 40 tych kupionych za 40 PLN? Czy to będę dwie różne operacje sprzedaży? Jak to będzie wyglądało w pliku z historią operacji? Czy będzie informacja o powiązaniu operacji kupna i sprzedaży - bez takiej informacji de facto nie będzie możliwy import operacji z uwzględnieniem tego nowego mechanizmu. No i czy na koniec urzędy skarbowe będą akceptowały taki sposób rozliczania podatku. Wszelkie wskazówki z Waszej strony są mile widziane. Damian | |
| 2026-05-30 14:36 26 wpisów 25 dni temu | Z tego co rozumiem z funkcjonalności aplikacji w xtb i tej interpretacji to wchodzi w grę tylko sprzedaż całych pakietów (lotów) lub na sztuki. Identyfikacja ceny jest wg pakietu (lotu). Więc w podanym przykładzie na sprzedaż możesz wybrać pakiet 50 szt. za 40 + kolejnych 30 już wg FIFO. Jeżeli sprzedając nie wybierzesz pakietu 50 tylko od razu dasz (wpiszesz) do sprzedaży 80 szt. to całość będzie FIFO. Prawa ułamkowe pewnie będą bardziej problematyczne, tam utrudnieniem będzie z pewnością kwestia ewentualnego scalania do pełnej jednostki. Na razie nie sprzedawałem, więc nie potwierdzę na 100% ani nie zweryfikuję w historii. | |
| 2026-05-30 16:31 126 wpisów 25 dni temu | Zobaczymy jak to się rozwinie. Pamiętacie, jak kilka lat temu, XTB przestało wystawiać PIT-8C dla transakcji z giełd zagranicznych? Później się z tego wycofali. | |
| 2026-05-30 22:42 12 wpisów 25 dni temu | Też jestem ciekawy jak to się rozwinie bo to taki troszkę gamechanger. | |
| 2026-05-31 12:05 58 wpisów 24 dni temu | Witaj Damian, dzięki za info i podjęcie wyzwania ;) No i zgadza się, jest jeszcze sporo czasu do końca roku. Z tego co wyczytałem to obecnie taka opcja sprzedaży będzie możliwa tylko w aplikacji moblilnej, brak w xStation. Wg mnie dopóki nie będzie możliwości takiej sprzedaży z xStation dopóty nie będzie exportu i możliwości importu. Tymczasem, jako techniczne obejście "problemu" w MyFund, mogę chyba tylko zastosować rozbicie kupionych walorów na osobne konta i sprzedaż w taki sposób. A może jest jakieś inne rozwiązanie? Pozdrawiam | |
| 2026-05-31 12:47 12846 wpisów 24 dni temu | Tak, użycie różnych kont inwestycyjnych jest tymczasowym rozwiązaniem - ale tak można tylko ręcznie to zrobić. Obawiam się, że w pliku z historią operacji z XTB nie będzie tej informacji - ale zobaczymy. Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-06-01 14:50 12846 wpisów 23 dni temu | Cześć, Na razie wdrożyłem tylko zamykanie otwartej pozycji. Nie skutkuje to na razie żadnymi zmianami w obliczeniach. Samo zamknięcie otwartej pozycji działa i będzie potem użyte w obliczeniach. Żeby zamknąć otwartą pozycję, trzeba wejść w historię operacji i kliknąć ikonkę "Z". Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-06-03 09:47 12846 wpisów 21 dni temu | Cześć, Zamknięcie pozycji "poza FIFO" jest uwzględnione w: - średniej cenie zakupów widoku składu portfela, - tabelce z operacjami kupna składającą się na średnią cenę zakupu (pop-up pojawiający się po najechaniu myszką na wartość średniej ceny zakupu), - w zamkniętych inwestycjach, - w obliczaniu podatku. Dajcie znać jak zauważycie jakieś błędy. Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-06-08 21:11 58 wpisów 16 dni temu | Hej, dzięki za wdrożenie! Będzie trzeba przetestować. Pytanie do użytkowników - ktoś z forum już testował? Ta ikonka "Z" w historii operacji to zawsze tam była, czy to pojawiło się na potrzeby sprzedaży poza FIFO? Pytam, bo nie zamykałem pozycji wcześniej z histori operacji. Pozdrawiam. | |
| 2026-06-08 21:14 12846 wpisów 16 dni temu | Cześć, Ikonka "Z" pojawiła się kilka dni temu po wprowadzeniu przez XTB możliwości zamykania dowolnej pozycji. Na razie nie mam zgłoszeń dotyczących problemów z działaniem tej funkcjonalności. Damian | |
| 2026-06-09 10:53 33 wpisy 15 dni temu | Dzień dobry czy dało by się dodać ikonkę Z również w tabelce która wyświetla się po najechaniu na "Śr. cena zakupu" ? Obecnie w widoku historii gdzie literka Z już się znajduje jest błąd. Polega na tym, że po dodaniu Z menu operacje robi overflow i nie rysuje się w jednej lini, ostatnia opcja "wykres historyczny liniowy" przeskakuje mi do następnej linijki. Przez co po wejściu do tego widoku ostatnia operacja ta na samym dole jest nieco obcięta od dołu. Inny efekt tego złego layoutowania. 1. Mam 2 pozycje zakupu i naciskam Z na najniższej z nich. 2. Naciskam ESC 3. Powróciłem do widoku historii ale layout pozycji przesunął się w górę o kilka pixeli :) Pozdrawiam | |
| 2026-06-09 12:20 12846 wpisów 15 dni temu | Dzień dobry, to dobry pomysł - dopisałem twoją prośbę w rzeczach do zrobienia. Co do przenoszenia ostatniej ikonki do kolejnej linii to zrobiłem małą poprawkę, która powinna rozwiązać ten problem. BTW - dla tabelki w historii operacji jest wdrożona funkcjonalność automatycznego zapisywania szerokości kolumn po ich zmianie, więc mógłbyś też zmienić sobie sam szerokość tej kolumny i by się atletycznie zapisała. Pozdrawiam, Damian | |
| 2026-06-09 13:04 12846 wpisów 15 dni temu | Dodałem ikonę "Z" do pop-up, który jest pokazywany po najechaniu myszką na średnią cenę zakupu. Pozdrawiam, Damian | |